Powrót

Brak doświadczenia zawodowego stanowi dziś problem zarówno dla absolwentów, jak i pracodawców. Jak zatem sprostać wymaganiom współczesnego rynku pracy by pogodzić edukację z pracą zawodową? Z pomocą młodym ludziom przychodzi program studiów dualnych na Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu, którego założeniem jest łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi zdobytymi podczas płatnego stażu w Centrum Logistycznym Żabka Polska.

Współpraca pomiędzy firmą Żabka Polska a Wyższą Szkołą Logistyki rozpoczęła się rok temu. W październiku 2017 roku pierwsi studenci mogli skorzystać z 3-letniego stażu w Centrum Logistycznym Żabka Polska. Już wkrótce rusza kolejny nabór studentów, którzy będą mieli szansę realnie połączyć naukę ze zdobyciem doświadczenia w branży logistycznej.

- Dzisiejsza młodzież podchodzi do życia bardzo praktycznie. Samo studiowanie to dla nich za mało. Chcą szybko się usamodzielnić, ale jednocześnie kształcić i zdobywać doświadczenie. Studia dualne, które charakteryzują się połączeniem nauki i praktyki stanowią odpowiedź na potrzeby młodego pokolenia, jak również oczekiwania dzisiejszego rynku pracy – mówi  Dorota Żyto-Harańczuk, HR Biznes Partner w firmie Żabka Polska. – Studentom Wyższej Szkoły Logistyki oferujemy kompleksowy
3-letni program stażowy, umożliwiający aktywny udział w prawie wszystkich procesach logistycznych zachodzących w centrum logistycznym. Warto podkreślić, że każdy stażysta otrzymuje adekwatne wynagrodzenie umożliwiające zdobycie niezależności finansowej
– dodaje.

Praktyki w Centrum Logistycznym Żabka Polska odbywają się cyklicznie, co trzy miesiące. Pierwszy etap ma charakter wdrożeniowy – w magazynie głównym praktykanci przyjmują towar, zajmują się inwentaryzacją i kwestiami formalno-prawnymi. Drugi etap związany jest z obsługą systemów logistycznych, między innymi, z analizą struktury produktów czy rozliczeniami finansowymi. Stopniowe wprowadzanie w funkcjonowanie systemu Centrum Logistycznego oraz zróżnicowanie zadań i obowiązków sprawia, że studenci mają szansę poznać różne aspekty swojej przyszłej pracy i sprawdzić, w których z nich odnajdują się najlepiej.

- Logistyka jest jednym z ważniejszych filarów w naszej firmie, dlatego zależy nam na zatrudnianiu wykfalifikowanych specjalistów. Po ukończeniu stażu studenci staną się automatycznie pełnowartościowymi pracownikami, wdrożonymi w struktury przedsiębiorstwa, bardzo pożądanymi na rynku pracy oraz w naszej firmie. Wyróżniający się stażyści mają szansę znaleźć zatrudnienie w naszych placówkachmówi Dorota Żyto-Harańczuk.  

Połączenie edukacji teoretycznej z praktyką zawodową w Centrum Logistycznym Żabki jest wysoko cenione przez studentów WSL w Poznaniu, dla których ważna jest nie tylko różnorodność studiowania, ale przede wszystkim możliwość wykorzystywania wiedzy teoretycznej, nabywanej w trakcie studiów, w realnych działaniach zawodowych.

- Praca w Centrum Logistycznym Żabki umożliwia mi zdobywaną na uczelni wiedzę teoretyczną przekładać na zadania praktyczne. Pomaga również rozwinąć umiejętności szybkiego reagowania w nagłych sytuacjach, myślenia i działania pod presją czasu – mówi Patryk Panas, student pierwszego roku studiów dualnych w WSL w Poznaniu.

Duże znaczenie ma także współpraca z doświadczoną ekipą ekspertów z Centrum Logistycznego.

- Wszyscy pracownicy Centrum Logistycznego bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą i udzielają odpowiedzi na zadawane pytania, dzięki temu wdrożenie do pracy przebiega bardzo płynnie i sprawnie – dodaje Patryk Panas.

Łukasz Witt, student pierwszego roku studiów dualnych w WSL w Poznaniu podkreśla również, że staż
w Żabce pozwala poznać złożony system funkcjonowania Centrum Logistycznego, tym samym zdobyć wiedzę niezbędną w pracy przyszłego logistyka. – W Żabce mam możliwość doświadczenia różnych aspektów pracy - w magazynie podczas dużej inwentaryzacji oraz w biurze logistycznym, w którym rejestruję i składam nowe zamówienia. Dzięki pracy tutaj wiem, w czym się dobrze odnajduję, z czym sobie radzę oraz w jakich obszarach powinienem się jeszcze podszkolić.

Jak podsumowuje Jarosław Anger, Koordynator Obszaru Magazynu, opiekun stażystów w Centrum Logistycznym w Plewiskach – Jako absolwent Wyższej Szkoły Logistycznej wiem dobrze jak ważna jest możliwość sprawdzania się w ramach studiów w pracy ze specjalistami z branży. Praktyki w Centrum Logistycznym Żabka Polska stanowią doskonałą okazję, aby nie tylko podnieść swoje kompetencje, ale również zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia pracy w znanym, cenionym środowisku zawodowym, po zakończeniu studiów.


Pobierz notkę prasową