Żabka dokłada starań, by chronić środowisko naturalne. System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001: 2015 ma na celu ograniczenie degradacji środowiska i wspieranie jego ochrony, z uwzględnieniem rozwoju społeczno-ekonomicznego.

Dbałość o środowisko naturalne jest ważnym elementem rozwoju sieci sklepów Żabka. Wspólnie z franczyzobiorcami, naszymi pracownikami i współpracownikami, pracujemy nad skutecznym prowadzaniem pozytywnych zmian w placówkach, w centrach logistycznych i biurach. Prowadzimy szereg działań jak np.  szkolenia czy warsztaty podnoszące świadomość w zakresie dobrych praktyk prośrodowiskowych, segregujemy odpady na każdym etapie łańcucha, co umożliwia nam odzyskanie ponad 100% tworzyw sztucznych, jakie zostały wprowadzone wraz z opakowaniami marki własnej do środowiska, prowadzimy ścisłą i regularną kontrolę wszystkich urządzeń, by tym samym uniknąć ich awarii i wycieków niebezpiecznych substancji do środowiska. Pracujemy także nad naszymi produktami, czy to w zakresie dopasowania odpowiedniej jednorazowej porcji do opakowania, by przeciwstawiać się marnowaniu żywności, czy w zakresie ochrony bioróżnorodności np. w produktach marki własnej prawie całkowicie wyeliminowaliśmy olej palmowy a ten który pozostał pozyskiwany jest ze zrównoważonych źródeł – mówi Joanna Kasowska, Kierownik Działu Kontroli Jakości w firmie  Żabka Polska.

Sieć Żabka oszczędza także energię elektryczną poprzez wymianę oświetlenia na LED oraz wymianę sprzętu chłodniczego na bardziej efektywny energetycznie. Tylko w 2018 roku udało się zaoszczędzić 26 000MWh – czyli tyle, ile energii elektrycznej potrzeba dla zaspokojenia potrzeb ponad 13 000 gospodarstw domowych w Polsce lub przez rok oświetlić 15 miast wielkości Cieszyna.

Żabka zarządza rozsądnie nadwyżkami żywności, które przekazywane są na cele charytatywne – w ciągu trzech lat aż 550 ton żywności trafiło do potrzebujących.  Towary takie jak pieczywo, sery, wędliny, jogurty czy dania gotowe rozprowadzane są wśród podopiecznych lokalnych oddziałów Caritas w regionach, w których Żabka posiada swoje centra logistyczne, czyli w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Gliwicach i Tychach.

Sieć Żabka Polska wdrożyła także  specjalny system zarządzania transportem, optymalizujący przebieg tras.  Stale pracujemy nad poprawą efektywności transportu, dążąc do zmniejszenia emisji CO2 poprzez np. dobór odpowiednich środków transportu i ciągłe monitorowanie wskaźnika wypełnienia aut.

Pobierz notkę prasową
Poprzedni
Następny