Troska o środowisko naturalne przejawia się w nieustannym poszukiwaniu odpowiedzialnych rozwiązań, przyjaznych dla naszej planety. Nie zapominamy o niej nawet obecnie, gdy Żabka tak mocno angażuje się w walkę z koronawirusem. Nasza firma prowadzi szereg działań w obszarze recyklingu, oszczędzania energii i zmniejszania śladu węglowego, ale Dzień Ziemi to także okazja, by zachęcić naszych pracowników i franczyzobiorców sklepów do działań proekologicznych – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu firmy Żabka Polska.

Żabka jako pierwsza sieć handlowa wprowadziła w swoich markach własnych Foodini, Wycisk, S! butelki pochodzące w 100% z recyklingu (tzw. rPET). Natomiast w ramach programu „Naturalnie Razem” sieć zachęca Franczyzobiorców do segregowania surowców wtórnych, którym później nadawane jest drugie życie. Ważnym elementem podnoszenia świadomości w zakresie recyklingu jest edukacja prowadzona wśród Franczyzobiorców, pracowników oraz konsumentów. W 2019 roku sieć Żabka Polska zorganizowała programy edukacyjne w przedszkolach oraz cykl szkoleń dla franczyzobiorców.

W ciągu ostatniego roku Żabka zrealizowała kilka inicjatyw zmniejszających znacznie emisję CO2 do atmosfery. Nie bez znaczenia była wymiana sprzętu chłodniczego na bardziej efektywny energetycznie, wymiany opraw świetlnych na lampy typu LED czy też zainstalowanie czujników ruchu w sklepowych zapleczach. W ramach zarzadzania energią jako jedna z niewielu firm na rynku polskim  Żabka wdrożyła i certyfikowała  w lipcu 2019 system zarzadzania energią wg. normy ISO 50001. Wraz z wdrożeniem standardów zgodnych z certyfikatem ISO Żabka Polska rozpoczęła cykliczne szkolenia dla franczyzobiorców, promując zasady zwiększania efektywności energetycznej w sklepach.  Warto też wspomnieć, że co roku firma przyłącza się do akcji WWF „Godzina dla Ziemi”. W tym roku wyłączone zostało oświetlenie zewnętrzne ponad 6000 sklepów sieci w całej Polsce oraz neony na budynku siedziby w Poznaniu.

Sieć Żabka promuje nowoczesną logistykę miejską z myślą o środowisku naturalnym oraz społecznościach lokalnych. Od kilku miesięcy firma testuje w pełni elektryczne, zeroemisyjne e-Craftery. Ponadto Żabka Polska zainwestowała  we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach logistycznych w Nadarzynie i w Plewiskach.

Dzień Ziemi obchodzony jest w trakcie równonocy wiosennej na półkuli północnej i równonocy jesiennej na półkuli południowej – kiedy na całym świecie dzień i noc trwają tak samo długo. Święto ogłoszone po raz pierwszy w 1970 roku, stanowi okazję do przypomnienia problemów, z jakimi zmaga się nasza planeta oraz jak istotne dla naszej przyszłości jest dbanie o jej ekosystem.

Pobierz notkę prasową
Poprzedni
Następny