Spis Treści:

  1. Czy cudzoziemiec może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?
  2. Formalności dla obcokrajowców zakładających jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce
  3. Proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej przez obcokrajowca w Polsce
  4. Jaką popularną franczyzę w Polsce mogą wybrać obcokrajowcy?
  5. Jakie są początkowe formalności przy prowadzeniu franczyzy jako cudzoziemiec?
  6. Przykład prowadzenia działalności gospodarczej w ramach modelu franczyzowego
  7. FAQ

Czy cudzoziemiec może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Założenie firmy przez obcokrajowca w Polsce jest jak najbardziej możliwe. Cudzoziemcy mogą prowadzić działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółek prawa handlowego, takich jak:

  • akcyjna, 
  • z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • komandytowa, 
  • komandytowo-akcyjna,
  • partnerska.

Formalności dla obcokrajowców zakładających jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce

Procedura rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej przez obcokrajowców różni się w zależności od tego, skąd pochodzą – czy jest to jeden z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. Islandia, Norwegia, Liechtenstein), czy państwo spoza UE. Obywatel z UE i EOG mogą otworzyć biznes na takich samych zasadach jak Polacy. Dotyczy to również obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce i mają numer PESEL.

Karta pobytu a działalność gospodarcza

Posiadanie karty pobytu to najważniejszy wymóg dla obcokrajowców spoza UE, którzy chcą prowadzić firmę w Polsce. Przysługuje ona osobom, które mają m.in.: 

  • zezwolenie na pobyt stały, czasowy, który nie dotyczy jednak obywateli spoza  Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Unii Europejskiej i Ukrainy.
  • tytuł rezydenta długoterminowego UE, 
  • status uchodźcy, 
  • ochronę czasową lub uzupełniającą,
  • zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, 
  • Kartę Polaka lub są członkami rodziny obywateli UE.

Proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej przez obcokrajowca w Polsce

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemców jest stosunkowo proste. Przedsiębiorcy mogą to zrobić online i liczyć na wsparcie urzędników przy kompletowaniu dokumentów.

Obcokrajowiec może zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą przez formularz CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). W tym przypadku przydatne będzie założenie profilu zaufanego oraz konta przedsiębiorcy.

Wymagane dokumenty i dane przy zakładaniu firmy przez obcokrajowca w Polsce to:

  • Dowód tożsamości albo paszport.
  • PESEL, jeśli chce się skorzystać z profilu zaufanego ePUAP do rejestracji firmy online (CEIDG).
  • Zezwolenie pobytowe – dokument uprawniający do pobytu w Polsce, np. zezwolenie na pobyt stały, czasowy (tylko w przypadku obywateli z EOG), długoterminowy, status uchodźcy, Karta Polaka (dotyczy to osób spoza UE).
  • Wniosek (wypełniony formularz) o założenie firmy przez cudzoziemca w Polsce.
  • Umowa spółki – dotyczy tylko spółek i działalności gospodarczych, które nie są jednoosobowe.
  • Deklaracja VAT-R – wniosek do rejestru VAT, jeśli firma będzie płatnikiem VAT.
  • Deklaracja ZUS – zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dotyczy to np. przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników).

Jaką popularną franczyzę w Polsce mogą wybrać obcokrajowcy?

Przykładem franczyzy popularnej wśród przedsiębiorców z zagranicy mieszkających w Polsce jest Żabka. Z czego to wynika? Po pierwsze marka jest rozpoznawalna i ceniona przez konsumentów. Po drugie to franczyzodawca pozyskuje dla franczyzobiorcy lokal, zapewnia sprzęt oraz dostarcza towar pod drzwi sklepu. 

Wkład własny jest niewielki – wynosi ok. 5000 zł, które trzeba przeznaczyć na zakup kasy fiskalnej oraz zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Ponadto Żabka oferuje szkolenia i zapewnia trwałe wsparcie marketingowe oraz pomoc w przygotowaniu sklepu do rozpoczęcia działalności. Franczyzobiorca otrzymuje również w pełni wyposażony lokal – z niezbędnym sprzętem i systemem informatycznym. Wsparcie ze strony sieci nie kończy się na otwarciu – franczyzobiorcy mogą liczyć na bieżącą pomoc przez cały okres trwania umowy.

Jakie są początkowe formalności przy prowadzeniu franczyzy jako cudzoziemiec?

Franczyza to świetny pomysł na mały biznes. Ryzyko inwestycyjne jest mniejsze niż w przypadku budowania firmy od zera, ponieważ franczyzobiorca korzysta z rozpoznawalnej marki, gotowych rozwiązań operacyjnych i pomocy od doświadczonego partnera.

Osoba z zagranicy, która chce zostać franczyzobiorcą, przykładowo sieci Żabka, potrzebuje m.in. numeru PESEL, potwierdzenia legalnego pobytu przez co najmniej 3 miesiące naprzód, wybrania formy zabezpieczenia oraz znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B2 według wewnętrznej certyfikacji Żabki. 

Obywatele krajów UE mogą to zrobić na takich samych zasadach jak Polacy, natomiast osoby spoza UE muszą wcześniej uzyskać odpowiednie pozwolenia na pobyt i pracę (nie dotyczy to jednak osób spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rejestracja firmy odbywa się przez CEIDG – zależnie od wybranej formy prawnej.

Dodatkowe formalności obejmują m.in. założenie konta bankowego w Polsce, uzyskanie numerów NIP i REGON, rejestrację w ZUS oraz w razie potrzeby przetłumaczenie dokumentów na język polski. 

Obowiązki podatkowe przedsiębiorcy

Cudzoziemcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce muszą wypełniać takie same obowiązki w zakresie podatków oraz ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, co polscy przedsiębiorcy, czyli muszą opłacać składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym, także za zatrudnionych pracowników. 

Jeśli działalność przedsiębiorcy jest prowadzona przez stały zakład, dochody z tej działalności są opodatkowane w Polsce. W przypadku rezydencji podatkowej, cudzoziemiec może być zobowiązany do pełnego opodatkowania swoich dochodów w Polsce, jeśli spełnia kryteria, takie jak przebywanie w Polsce przez co najmniej 183 dni w roku lub posiadanie ośrodka interesów życiowych w Polsce.

Przykład prowadzenia działalności gospodarczej w ramach modelu franczyzowego

Przyjechałeś niedawno do Polski i zastanawiasz się, jak zacząć prowadzić franczyzę? Wysłuchaj inspirującej historii Yulii, która z księgowej w Ukrainie stała się właścicielką sklepu Żabka w Polsce. W odcinku podcastu „Od Księgowej do Bizneswoman: Biznes dla obcokrajowców | Masz to jak w Żabce…” kobieta dzieli się opinią o franczyzie Żabki, opowiada o swojej niezwykłej podróży – od trudnych początków życia w nowym kraju po spełnienie się w roli przedsiębiorczyni. 

Opowieść franczyzobiorczyni pokazuje, że determinacja, rozwój i wsparcie od sieci mogą otworzyć drzwi do sukcesu. W podcaście dowiesz się, jak Yulia radzi sobie z zarządzaniem zespołem, jakie kompetencje okazały się dla niej kluczowe, jak biznes franczyzowy może stać się stabilnym źródłem dochodu.

FAQ

Czy obcokrajowiec może założyć firmę w Polsce?

Tak, założenie firmy przez obcokrajowca w Polsce jest możliwe, jednak obowiązują różne zasady w zależności od ich statusu prawnego. Obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii mogą prowadzić działalność na takich samych zasadach jak Polacy. 

Czy są dotacje na założenie firmy dla obcokrajowców?

Istnieją różne formy wsparcia, w tym dotacje z urzędów pracy oraz funduszy unijnych. O dostępność środków warto zapytać w Powiatowym Urzędzie Pracy, a także sprawdzić programy organizowane przez PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia firmy przez cudzoziemca w Polsce?

Do założenia firmy w Polsce cudzoziemiec potrzebuje paszportu lub innego dokumentu tożsamości, a także numeru PESEL. W zależności od statusu pobytowego konieczne może być zezwolenie na pobyt lub inny dokument uprawniający do prowadzenia działalności. Niezbędne jest także złożenie wniosku do CEIDG (dla jednoosobowej działalności gospodarczej) lub KRS (dla spółek). 

Poprzedni
Następny