Dla rodzica

Drogi Rodzicu!

  1. Pamiętaj, aby mieć zasoby do pomocy innym najpierw zadbaj o siebie! 
  2. Często wchodzimy w rolę, że rodzic zawsze musi znać odpowiedź lub rozwiązanie problemu, jednak nie zawsze tak jest. Dlatego nie bój się przyznać, że też czegoś nie wiesz. A w jaki sposób możesz to zrobić? Powiedz dziecku: "Nie wiem, ale wiesz co mam pomysł! poszukajmy razem rzetelnych informacji na ten temat z wiarygodnego źródła". 
  3. Wytłumacz dziecku, dlaczego uczniowie teraz nie chodzą do szkoły i jaki to ma cel, na przykład "Postanowiono, zamknąć szkoły po to, aby pomóc nam wszystkim. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo zachorowania. To postawa godna szacunku, możesz być z siebie dumny".
  4. Stwórzcie Plan Dnia. Dzieciom lepiej funkcjonuje się w codziennym życiu, gdy mają ustalone normy i reguły. Proponujemy, aby ten Plan był bardzo kreatywny w formie zabawy przy użyciu różnych przyborów plastycznych.
  5. Jeżeli obserwujesz u swojego dziecka zjawisko nadmiernego zamartwiania się proponujemy, aby w tym planie pojawił się "Czas Na Zmartwienie" (sugerowany czas to 15-20 minut), który zminimalizowałby pojawianie się ciagle powracających myśli. ​​​​​Ważne jest, by nie pocieszać wtedy dziecka na siłę tylko pozwolić mu na wszystkie towarzyszące emocje, bo przecież wszystkie emocje są w porządku! Zaakceptujmy je. W momencie ich nasilenia pokażmy dziecku jakie my stosujemy sposoby na radzenie sobie z emocjami. ​​​​​​​​​​​​​​
  6. Pytaj codziennie o nastrój i towarzyszące emocje, można stworzyć również "Dziennik Emocji", albo zaznaczać je w kalendarzu. W tej sytuacji monitorowanie stanów emocjonalnych i reagowanie na nie jest bardzo istotne. 
  7. Pamiętaj o roli dotyku. Dotyk działa antystresowo, powoduje wydzielanie w mózgu substancji chemicznych, które między innymi niwelują skutki stresu.
  8. Podczas nerwowej atmosfery w domu pytaj o potrzeby dziecka, na przykład "Czego teraz potrzebujesz?" Czasem właśnie ta odpowiedź może załagodzić spór w mgnieniu oka.
Psycholog Manuela Molina Cruz opracowała książeczkę, która może pomóc rodzicom wytłumaczyć dziecku co się obecnie dzieje. 

100 pomysłów na zabawy: